Anaokulu Danışmanlık Hizmeti

Profesyonel Anaokulu Danışmanlığı
22 Ocak 2024
Show all

Anaokulu Danışmanlık Hizmeti

Anaokulu, ilköğretim çağına gelmemiş olan 0-6 yaş grubu okul öncesi dönemdeki çocukların bir arada olabildikleri oyun ve eğitim yeri olarak bilinmektedir. Anaokulu açılması için gerekli olan her bir detay ise anaokulu danışmanlığı hizmeti sayesinde mümkün olabilmektedir. Anaokulu danışmanlığı alanında uzman kişiler tarafından öğretmen, çocuk ve ebeveyn üçlüsünde yapılan çeşitli gözlemleri kapsamaktadır.

Kimler Anaokulu Açabilir?

Okul öncesi eğitime ilgi ve ihtiyaç her geçen gün artış göstermektedir. İlk olarak anaokulu açmak isteyen kişilerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen “Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğine uygun bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir.

Anaokulu açılması için 2 önemli pozisyon bulunmaktadır. Pozisyonlardan birisi kurucu, ikincisi ise müdür olarak ifade edilebilir. Gerekli şartları yerine getiren kişiler ise anaokulu açabilmektedir.

Anaokulu Danışmanlık Hizmeti Ne İşe Yarar?

Anaokulu danışmanları, çocukların takibini ve gözlemini sağlarlar. Çocukların davranışlarını ve gelişimlerini gözlemlemek sonrasında ise okul idaresine ve ailelere bildirmek kreş danışmanlığı sorumluluğunda olmaktadır.

Her çocuğun sahip olduğu yetenek farklı olduğu için okul öncesi eğitim kurumlarında çocukların becerileri dikkate alınarak ona uygun bir şekilde hareket edilmektedir. Anaokulu danışmanı tarafından verilmekte olan çeşitli hizmetler bulunmaktadır. Aynı şekilde kreş içinde benzer danışmanlık hizmetleri sunulmaktadır.

Anaokulu Danışmanlık Hizmetleri Nelerdir?

Anaokulu danışmanlık hizmetleri kapsamında sunulmakta olan farklı çalışmalar bulunmaktadır. Anaokuluna yeni başlayan çocukların eğitim hayatına ve okul ortamına daha hızlı uyum sağlayabilmeleri için oryantasyon çalışmaları, çocukların akranlarıyla ve öğretmenleriyle olan ilişkilerinin takip edilmesi, çocuğun gelişimi hakkında bilgi edinebilmek için yapılan çeşitli testler, çocuğun okuldaki durumlarıyla ilgili olarak ebeveyne bilgilendirme yapılması ve seminer desteği olarak ifade edilebilmektedir.

Anaokulu Danışmanlık Sistemi

Anaokulu danışmanlık sistemine dahil olunması durumunda okul, ebeveyn ve çocuklar için çok kapsayıcı bir programa dahil olunmaktadır. Öğrenci için olduğu kadar okul idaresi ve yöneticiler için de kendilerini geliştirme fırsatı bulacakları bir program olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Hem anaokulu hem kreşler için uygulanmakta olan danışmanlık sistemi, eğitim alanında son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Tamamen alanında uzman kişiler tarafından uygulanmakta olan bir sistemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button