Okul Öncesi Eğitimin Rasyonel Temelleri

Güvenilir Anaokulu Ve Kreşler
20 Mayıs 2023
Kreş Ve Anaokulu Neden Önemlidir?
30 Mayıs 2023
Show all

Okul Öncesi Eğitimin Rasyonel Temelleri

Okul öncesi eğitim için kurumsal düzenlemeler, kurumlara verilen adlar gibi, dünya genelinde büyük farklılıklar göstermektedir. Ancak okul öncesi eğitim sisteminin en önemli gereksinimlerinden birisi eğitim kalitesinin rasyonel temellere dayanmasıdır. Dünya üzerinde eğitim sistemi ve reformları hakkında çok şey yazıldı. 

Mevcut komünal olarak ücretli atmosferde, beş veya altı yaşın altındaki çocukların bile toplumdaki komünal eğilimlerden etkilendiği bilinmektedir. Bir çocuk kreş veya anaokulunda toplumla ilk kez karşılaşır.

Çünkü birçok çocuk özellikle şehirlerde ve kasabalarda aileleri dışındaki insanlarla tam bir etkileşim içinde değildir. Bu nedenle kreş ve anaokulu yılları, karakteristik oluşum yıllarında çok önemlidir.

Okul Öncesi Eğitimde Rasyonel Düşünceler Nelerdir?

Düşünceler ebeveynler kadar öğretmenler tarafından da kontrol edilir. Mevcut sistemlerde anaokulu danışmanlığı ve kreş danışmanlığı hizmeti veren kuruluşlar hız kazanmıştır. Modern dönemde daha fazla kurum ve kuruluş anaokulu açmak için aynı rasyonel temelleri kullanmaktadır. 

Çocuk büyüdükçe, herhangi bir mantıksal eleştiri olmaksızın toplumda var olan değerleri özümser. Böylece kast ve dini kimlikler, ilk biçimlendirici düşünce yıllarından başlar. Eğitimin bu komünalizasyonunun durdurulmasıyla çocuk, içinde doğduğu aileye göre toplumdaki bölünmelere ve daha yüksek ya da daha düşük statü kavramlarına alışmasının önüne geçilir. 

Dini metinler müfredatın bir parçası olarak tanıtılabilmektedir. Çocuklar hikayeleri farklı açılardan incelemeye ve kutsal yazıların sosyal etkilerini ve bunların günümüzdeki önemini analiz etmeye teşvik edilebilir.

Okul Öncesi Eğitimde Mantık ve Muhakeme Kazanımı Nasıl Olur?

Tutumlar rasyonel düşüncenin ilerlemesini engelleyebilmektedir. Muhakeme, herhangi bir engelin veya açıklanması gereken herhangi bir olayın arkasındaki somut koşullardır. Okul öncesi anaokulu yılları, öğrenmenin, yaratıcılığın ve uyumun başlangıç ​​yılları olarak kabul edilmektedir.

Meraka dayanan eleştirel soruların bastırılması, mantıksal akıl yürütmenin gelişmesine izin vermeyecektir. Dolayısıyla çocuğun gelecek yıllardaki düşüncelerini etkileyecektir.

Okul Öncesi Eğitimde Eleştirel Düşünce Nasıl Kazandırılır?

Merak etme arayışlarını teşvik edilebilir.

Keşfetmeleri, sorular sormaları, teorilerini test etmeleri ve sonuçlar hakkında eleştirel düşünmelerine yardımcı olunabilir.

Başkalarından öğrenme sevgisini ve işlerin nasıl yürüdüğünü anlama arzusunu aşılayarak, olaylar hakkında daha derin düşünmelerine zemin hazırlanabilir

Çocukların bilgileri değerlendirmesine yardımcı olunarak çocukların bilgileri ihtiyaç duydukları becerileri öğrenmelerine zemin hazırlanır.

 Bilginin nereden veya kimden geldiğini, zaten bildikleriyle nasıl bir ilişkisi olduğunu ve neden önemli olup olmadığını düşünmeleri sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button