Anaokulu
30 Ocak 2023
Okul Öncesi Eğitim
15 Şubat 2023
Show all

Anaokulu Eğitimi

Anaokulu eğitimi bir çocuğun eğlenmekten öte okul öncesi eğitim ile öğrenme faaliyetine katıldığı bir modeldir. Eğlenceli tasarımıyla anaokulu ve kreş hem oyun doludur hem de rengarenk yapısı ile çocukları kendini çeker. Aynı zamanda çocuklar için çeşitli etkinlikler oluşturulur. Çocuk evde kaldığı sürece yüksek ihtimalle ebeveynlerin aklına hiç gelmeyecek olan bu oyunlarla çocuğun gelişimi desteklenir.

Anaokullarında çocukların zeka gelimi, motor becerilerinin gelişimi, uyum yeteneklerini geliştirme, insanlarla iletişim kurma gibi birçok yönde gelişmelerini sağlayacak faaliyetler sağlanır. Teknolojinin tavan yaptığı, hayatın yoğunlaştığı, çoğu evde anne ve babaların akşama kadar çalıştığı bu dönemde 3 – 6 yaş aralığındaki tazecik potansiyelleri teknolojiye hapsetmek çocuğa yapılabilecek en büyük kötülüktür.

Okul Öncesi Eğitimi Veren Bir Kurumda Eğitimcilerin Niteliği Nasıl Olmalıdır?

Bitkiye su ve sevgi verilir, kendiliğinden büyür. Hayvanın da aynı şekilde karnı doyurulur, sevgi verilir, aşıları yapılır, kendiliğinden hayvan da büyür. Ancak insan yetiştirmek hiçbir zaman ne bitki yetiştirmek ne de hayvan büyütmek gibi oldu. İnsan, emek isteyen bir canlıdır. Sabır, şefkat, anlayış sevgi ile büyütülmeyen tüm çocuklar ileri yaşlarında sorunlar yaşarlar. Bu yüzden insan yetiştirmede eğitime ihtiyaç duyulur. Bu aşamada okul öncesi eğitimin önemi de çok büyüktür. Elbette anaokulu açmak ve bu işin hakkını vermek herkesin harcı değildir.

Anaokulu eğitimcisi adeta çocuğa anne olur. Anaokulunda veya kreşte okul öncesi eğitimi veren bir eğitimci her şeyden önce gözlemci olmalı ve çocukla iletişim kurmasını bilmelidir. Aynı zamanda okul öncesi eğitimde yapılan her faaliyetin sebebini ve çocuğa olan katkısını da bilmelidir. Bunlarla birlikte çocuklarla baş etmek bazen zor olabilir. Bu gibi durumlarda eğitimci kriz anları ile başa çıkmayı bilmeli ve otorite kurabilmelidir. Bu nitelikte bir eğitimci ise ancak anaokulu danışmanlığı veya kreş danışmanlığı alan bilinçli bir kurumun eğitimcisi olur.

Anaokulu Eğitiminin Çocuğa Katkıları Nelerdir?

Okul öncesi eğitimi, çocukların becerilerini geliştirebilmesi için olmazsa olmazlar arasındadır. Anaokullarında yapılan faaliyetler aracılığı ile çocukların içerisindeki cevher ortaya çıkarılır. Çok hayalperest bir çocuğun dilinden anlamak zordur. Hatta çoğu zaman saçmaladıkları düşünülür. Oysaki dahi olma ihtimalleri göz ardı edilir. Veya bir hastalığı olmadığı sürece dalgın bir çocuğun sorunu olduğu düşünülür. Oysaki çocuğun hayaller içinde yüzdüğü çoğunun aklına gelmez. Çocuğun dilinden eğitimci anlar. Bu yüzden okul öncesi eğitimin çocuğa katkısı paha biçilmezdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button