Anaokulu Danışmanlığı
3 Ocak 2023
Anaokulu Eğitimi
1 Şubat 2023
Show all

Anaokulu

Anaokulları Osmanlı döneminden beri varolan ve aslında tarihin her döneminde okul öncesi eğitim önemini tekrar tekrar gösteren kurumlardır. Osmanlı döneminde Sıbyan Mektebi denen yerler, 5 – 6 yaşındaki kız erkek çocuklarının gittiği mahalle okullarıydı. Bu okulların tarihi 15. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bu mektepler anaokulları ile benzer bir yapıya sahipti. Sarayda ise Sıbyan Mektebi değil 5 – 6 yaşındaki Şehzadeler için yapılmış Şehzadegan Mektepleri vardı.

Batıda Anaokulu Eğitiminin Yeri Nedir?

Batı da 5 – 6 yaş aralığı için okul öncesi verilen anaokulu eğitimi veya fark gözetmeksizin kreş eğitimi zorunludur. Birçok uzmanın da görüşüne göre okul öncesinde zorunlu eğitim gelmesi gereken bir uygulamadır. Aynı şekilde uzmanlar ülkemizde de zorunlu okul öncesinde yapılan eğitimin geç gelindiği kanısındadırlar. Anaokulu veya kreş ayrımı yapmaksızın okul öncesi eğitimin önemi çok büyüktür. Bu yüzden ülkemizden daha önce bir vakitte olmak üzere Batı’da okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirilmiştir.

Anaokulu Eğitimi Almış Çocuğun Farkı Nedir?

Anaokulu veya kreşte eğitim almış bir çocuk ile direkt zorunlu ilkokul eğitimi ile giriş yapmış olan bir çocuğun durumu hiçbir zaman aynı değildir. Anaokulları sayesinde uzmanların da desteklediği üzere çocuklar potansiyellerini çok daha iyi keşfederler. Anaokulunda görülen eğitim sayesinde çocuklar hayat kendilerine eşlik edecek yaratıcılık, malzeme kullanma becerisi gibi çok önemli beceriler edinir.

Anaokulu

Anaokulu Açmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bu konuda iki türlü aşama izlenmektedir. İlk aşamada anaokulu açmak için belediyeden ruhsat almak, yönetmelikte geçerli olan kısıtlara uymak gibi şekli kıstaslara uyulmalıdır. Bu şekli aşamalar halledildikten sonra okul öncesi olan eğitimi verecek olan öğretmenlere eğitim danışmanlık destekleri verilerek gelişimi sağlanmalıdır. Ancak böyle bir danışmanlık ile hem güncel yakalanabilir hem de en doğru eğitim modeli uygulanabilir.

Kids Academy Europe ile uzman psikologlar ve eğitimciler ile anaokulu danışmanlığı ve aynı şekilde kreş danışmanlığı da verilir. Verilen danışmanlık hizmetinde uzman eğitmenlerin hazırladığı eğitim materyalleri, aylık ve günlük planlar, bültenler, eğitim programları, öğretmen eğitimleri ve denetimleri yapılır. Bu danışmanlık hizmeti sonucunda okul öncesi eğitimde en doğru yöntem ve öğretmenler için de motivasyonu en yükseköğretim sistemi anaokulunda oturtulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button