Anaokulu Eğitmi
1 Eylül 2022
Güvenilir Anaokulu Seçimi
Güvenilir Anaokulu Seçimi
12 Eylül 2022
Show all

Anaokulu Eğitimi

Çocukluk iyi gözlenmesi ve harekete geçilmesi gereken bir çağdır. Bir çocuk ile olan iletişim ve yetişkin ile olan iletişim asla aynı değildir. Bir çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiği bilinmelidir. Aynı zamanda çocukta olan problemlerin erken yaşta teşhisi daha kolay ve kısa bir şekilde çözülmesini sağlar. Bu yüzden anaokulu ve kreşlerin pastadaki payı çok büyüktür. 

Okul Öncesi Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Okul öncesi eğitim bir çocuğa verilmesi gereken en önemli eğitimdir. Ancak bu eğitimde yer seçerken dikkat edilmesi gereken kriterler vardır. Herkes eğitimci olmadığı gibi herkes okul öncesi eğitimcisi de olamaz. Okul öncesi eğitim akademik bir bilgidir. Uzmanlık, tecrübe ve sabır ister. Bu demek değildir ki çocuklarla arası çok iyi ve sabırlı her öğretmen iyi öğretmendir. Veya bu okul öncesi eğitimin lisansını almış herkesin de bir eğitimci olduğunu göstermez. Bir eğitimci her şeyden önce günceli yakalayabilmelidir. Bunlarla birlikte özellikle okul öncesi eğitiminde çocuk psikolojisini çok iyi bilmeli.

Kendi hayatı da şiddete yer vermediği gibi çocuklara asal şiddet uygulamayıp yanlış olduğunu da öğretmelidir. İyi bir branş bilgisine sahip olup bunu doğru yöntemlerle eğitimci çocuklara öğretmelidir. Bunu ise bir kreş veya anaokulu ancak Kids Academy Europe gibi uzman bir anaokulu danışmanlığı veya kreş danışmanlığı merkezi yardımı ile başarabilir. Lisans eğitimciye sadece eğitimci olmak yolunda giriş niteliğindeyken danışmanlık uygulamayı öğretir. Bu yüzden eğitimler ve danışmanlık hizmetleri ile kadroyu diri tutma okul öncesi eğitimde vazgeçilmezdir. 

Kaliteli Bir Anaokulu Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli bir anaokulunu anlamak için çok temel bir kriter vardır. Şayet bir anaokulu sadece çocukların güzel zaman geçireceğini vaat ediyorsa bu eksi bir puandır. Zira bir kreş ve anaokulu eğitimi çocukların sadece zaman geçirmesinden çok daha öte bir noktadır. Anaokullarında verilen okul öncesi eğitim bütüncül bir faaliyettir. Bu faaliyette çocuk her branşta geliştirilir. Bu eğitim sayesinde çocuğun beyinsel gelişimi desteklenir. Oynatılan çeşitli oyunlar ile çocuğun hem zekasal gelişimi sağlanır hem de sosyal becerileri geliştirilir.

Bir anaokulu öğretmeni adeta çocukların annesi gibidir. Haliyle çocuğun hareketlerinden, tutumlarından içinden bulunduğu aile ortamını gözlemleyebilmeli. Çocuk obsesif davranışlarını, saldırgan tutumlarını, konuşurken kullandığı kelimeleri, bilgiyi öğrenme hızını gözlemlemelidir. Dolayısıyla anaokulu açmak çocuk bakıcılığı yapmaktan öte bir eğitim faaliyeti yürütmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button